Sauso acu sindroms ir acu mitrināšanas sistēmas traucējumi, ko var izraisīt dažādi faktori. Asaru plēvītes sastāva pasliktināšanās vai asaru ražošanas samazināšanās dēļ acis zaudē nepieciešamo mitrumu, kas laika gaitā var izraisīt acu virsmas iekaisumu.
Asaru plēvīte sastāv no trim slāņiem: lipīdu, ūdens un mucīna slāņa. Taukainais (lipīdu) slānis aizsargā asaras no iztvaikošanas un stabilizē asaru plēvi. Biezākais asaru plēves slānis ir ūdens, tas satur nepieciešamās barības vielas un skābekli, kā arī palīdz mazgāt netīrumus un novērst infekcijas. Gļotus slānis nodrošina asaru plēves integritāti un saķeri ar acs virsmu.
Cilvēka asaru plēve pilda dažādas funkcijas. Asaru plēve nodrošina skābekļa un barības vielu piegādi acs virsmai, kā arī aizsargā pret patogēniem mikrobiem un kairinātājiem. Tas arī samazina radzenes un konjunktīvas kā smērvielas berzi. Asaru plēve ir daļa no optiskās acu sistēmas, piedalās refrakcijas procesā un veicina skaidru redzi. Tāpēc sausās acs sindromu nevajadzētu novērtēt par zemu.
Sausas acis izraisa samazināta asaru veidošanās vai palielināta asaru iztvaikošana. Ja asaru ražošana ir traucēta, asaru dziedzeros nav pietiekami daudz asaru šķidruma. Palielinoties asaru iztvaikošanai acī, asaru plēves ūdens slānis samazinās. Asaru iztvaikošanu var izraisīt atšķaidīts lipīdu slānis. Bieži rodas jaukts sausu acu veids, apvienojot gan asaru veidošanos, gan palielinātas iztvaikošanas problēmas.
Acu sausumu var izraisīt daudzi endogēni (ķermeņa) un eksogēni (ārēji vai vides) cēloņi. Endogēnu iemeslu dēļ (vecums, slimības) asaru veidošanās tiek traucēta vai mainīta to struktūra. Ārējo faktoru dēļ (iedarbība uz vidi, kontaktlēcu nēsāšana, digitālo ierīču izmantošana) parasti notiek asaru lielāka iztvaikošana.
Vecumā asaru veidošanās samazinās asaru dziedzeru audu ar vecumu saistītas regresijas dēļ.
Paradoksāli, bet sausas acis var izraisīt acu asarošanu. Tas ir saistīts ar faktu, ka smags acu sausums var izraisīt pārmērīgu ūdens fāzes sekrēciju. Tāpat, ja nav lipīdu (tauku), ārējais lipīdu slānis zaudē integritāti, kā rezultātā ūdens daļa pārāk ātri iztvaiko vai vairs pienācīgi nelīp, un acis sāk asarot.
Ja jūs bieži cieš no acu noguruma, dedzināšanas, kairinājuma, asarošanas, smilšu vai svešķermeņa sajūtas acīs, cēlonis var būt sausās acs sindroms. Simptomi ir dažādi: veiciet pārbaudi un konsultējieties ar oftalmologu, lai iegūtu aptuvenu norādījumu. Oftalmologs noteiks, kāda veida sausas acis jums ir un kāda terapija jums ir vislabākā.
Pirmkārt, ārsts uzmanīgi uzklausīs jūsu slimības vēsturi, pievēršot uzmanību simptomiem, riska faktoriem, iepriekšējām slimībām un lietotajām zālēm. Pēc tam viņš ar spraugas lukturi pārbaudīs acs virsmu un acs priekšējo segmentu, lai novērtētu atvērto asaru kanālu, asaru dziedzeru daudzumu un asaru plēves stāvokli. Turklāt tas noteiks redzes asumu un novērtēs zonu ap acīm. Ja nepieciešams, tiks veikti papildu testi.
Centieties pielāgoties ārējiem faktoriem, izvairieties no melnrakstiem, dzeriet pietiekami daudz šķidruma, saīsiniet skatīšanās laiku digitālajos ekrānos un, ja iespējams, izvairieties no tiem. Lai saglabātu acu veselību, varat izmēģināt arī mūsu acu treniņus. Arī tuvredzības korekcija var palīdzēt. Ja šie pasākumi nepalīdz pietiekami vai simptomus izraisa vecums, slimība vai zāles, jālieto mākslīgās asaras. Mūsu vietnē jūs atradīsit produktus dažāda veida sausu acu ārstēšanai. Uzziniet vairāk mūsu vietnē vai konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Sausas acis rada diskomfortu un var sarežģīt ikdienas aktivitātes. Neārstēts sausās acs sindroms var izraisīt komplikācijas, un uz acs virsmas veidojas iekaisums. Asaru plēves kompozīcijas pasliktināšanās adekvāti neaizsargā acis no mikroorganismiem, kas palielina keratīta vai konjunktivīta risku. Asaru plēves izjaukšana var izraisīt berzi un pastāvīgu kairinājumu uz acs virsmas, kas var sabojāt acis. Arī mainīta gaismas laušana var pasliktināt redzi.
Ārstēšanas metodes un ilgums ir atkarīgs no sausu acu veida un smaguma pakāpes. Būtībā jums vajadzētu simptomātiski lietot mākslīgās asaras. Ja esat regulārs patērētājs un / vai lietojat kontaktlēcas, dodiet priekšroku mākslīgām asarām bez konservantiem. Uzziniet vairāk mūsu vietnē vai konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Sausas acis var būt īslaicīgas, piem. lietojot noteiktas zāles vai ietekmes uz vidi dēļ. Tomēr sauso acu sindroms bieži ir hronisks, piem. slimības vai vecuma dēļ. Neatkarīgi no tā, cik acis var būt sausas, nevajag izmisumā. Tagad ir daudz pasākumu, kas var efektīvi mazināt sausu acu simptomus, lai padarītu ikdienu priecīgu.
Cēloņi un simptomi
Sausas acis un kairinājums var rasties dažādos veidos. Uzziniet, kuri simptomi ir tipiski un kas tos izraisa.
Diagnostika un ārstēšana
Jums nav jācieš no sausām acīm. Mēs iepazīstinām jūs ar acu pārbaudes procedūru un ārstēšanas iespējām.